fbpx

Flota Samochodowa w firmieOptymalizacja kosztów

Przeprowadzenie projektu wymiany 50% floty samochodowej; segmentacja, wybór samochodów i metod finansowania

Kluczowe fakty

Obszar

Obszar floty samochodowej, w skład której wchodziło:

 • finansowanie (zakup, leasing, najem)
 • serwisowanie
 • ubezpieczenie
 • paliwo
 • zarządzenie obszarem i polityką flotową

Całość floty stanowiło 96 samochodów używanych w całej Polsce.

Cel projektu

Zakup i wymiana 50% floty samochodowej, negocjacje z dostawcami samochodów i finansowania.

Oszczędnościw stosunku do pierwotnego budżetu

Szczegółowy opis projektu

Głównym problemem Klienta była marginalizacja roli Managera Floty w firmie. Przez to proces zarządzania obszarem nie przebiegał efektywnie, a pracownicy dostawali zbyt dużą dowolność przy wyborze i zamawianiu samochodów.

W wyniku tego specyfikacja pojazdów nie była standaryzowana: jedynymi wytycznymi dla pracowników były 2 marki i określone progi budżetowe, a wybór modelu i wyposażenia pozostawał właściwie nieograniczony.

Natomiast dostawcy nie czuli presji by oferować atrakcyjne warunki kontraktów na wynajem długoterminowy, przez co Klient płacił stawki wyraźnie ponad rynkowe standardy.

Na pierwszym etapie projektu rozwiązaliśmy problem dowolności, wypracowując jasne poziomy zaszeregowania pracowników do klas samochodów we flocie, w powiązaniu z Polityką Benefitową Klienta.

Następnie zabraliśmy się za specyfikację, tworząc standardy dostosowane do realnych potrzeb pracowników i tego, jak rzeczywiście wykorzystują swoje auta do celów służbowych. W grupie aut benefitowych uwzględnialiśmy aspekt satysfakcji użytkowników z elementów nieuzasadnianych celami służbowymi. Pracowaliśmy w grupach roboczych bezpośrednio z użytkownikami, by zagwarantować zupełne rozumienie i ich finalne zadowolenie ze zmiany.

Opracowaliśmy główne założenia do nowej Polityki Flotowej Klienta, aby umocnić pozycję menedżera ds. floty w organizacji i zagwarantować, że problemy ze standaryzacją nie wrócą przy następnej wymianie pojazdów.

Poprowadziliśmy szerokie zapytanie rynkowe: RFI i RFP zarówno do dostawców pojazdów, jak i operatorów wynajmu długoterminowego – łącznie przeanalizowaliśmy 2’267 ofert. Tak duża analiza możliwa była za pomocą naszej autorskiej matrycy wyliczającej TCO dla każdego z 41 zaoferowanych modeli, w różnych wersjach wyposażenia i dla różnych przebiegów całkowitych i okresów wynajmu.

W ostatniej fazie zorganizowaliśmy 48-minutową aukcję elektroniczną, podczas której zebraliśmy oferty pięciu uczestników. W jej wyniku pierwotnie najlepsza oferta została zbita o kolejne 13%.

Poprowadziliśmy negocjacje warunków wyjścia z niekorzystnych kontraktów na wynajem samochodów, a także doradzaliśmy w kwestii nowych zapisów umownych.

Czas trwania projektu od Analizy do Wdrożenia wyniósł 5 miesięcy.

W wyniku naszych działań Klient zaoszczędził 32% na kosztach wynajmu samochodów i zarządzania obszarem.

Zamiast zakładanych pierwotnie 50%, ostatecznie wymieniliśmy 75% floty, aby przynieść Klientowi większe oszczędności i nowsze samochody.

Nową flotę zbudowaliśmy z aż 6 różnych marek, aby zagwarantować najkorzystniejsze wartości rezydualne (RV) w każdym segmencie i pozostawić możliwość ci wyboru w segmencie benefitowym.

W wyniku pracy nad umowami i negocjacji z firmą wynajmu długoterminowego, udało nam się obniżyć opłaty wyrównawcze związane z wcześniejszym zakończeniem kontraktów łącznie dla 75 samochodów o 75%: z 885 tys. zł. na 213 tys. zł.

 • Projekt rozbić można na trzy etapy generowania oszczędności:
  • Praca nad procesem wewnętrznym i zarządzaniem obszarem, precyzyjne określenie specyfikacji i wyposażenia samochodów – oszczędności na poziomie 20% wyjściowych kosztów.
  • Wybór docelowych marek i modeli samochodów – 8% oszczędności.
  • Wybór rodzaju finansowania i finansującego, a także negocjacje zakresu usług i warunków kontraktu – 4% oszczędności.

Jak możemy Ci pomóc?

Sprawdzenie nic nie kosztuje, zadzwoń lub napisz, a szybko zweryfikujemy, czy jest przestrzeń do współpracy.

Czy Twoja firma też mogłaby skorzystać na podobnym projekcie?

%d bloggers like this: