fbpx

Optymalizacja kosztów w firmie

Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie to złożone zadanie, które wymaga gruntownej analizy wszystkich wydatków firmy i oceny ich zasadności. W wielu przedsiębiorstwach, w których pomagamy przy redukcji kosztów operacyjnych, w tym także kosztów biurowych, spotykamy się z przeświadczeniem, że kosztów aktualnie ponoszonych przez przedsiębiorstwo nie da się bardziej zoptymalizować. Nasza wiedza i doświadczenie podpowiadają nam, że choć nie zawsze jest łatwa, redukcja kosztów w firmie jest możliwa i może być efektywna. Wszystko zależy do elastyczności zarządu oraz pracowników względem pewnych rozwiązań wykorzystywanych w firmie.

Redukcja kosztów operacyjnych nie musi wynikać ze złej kondycji finansowej firmy. Możemy ją przeprowadzić również wówczas, gdy mamy poczucie, iż finanse  firmy są źle zarządzane. Możemy to potraktować też nieco „sportowo” – jako ćwiczenie aby sprawdzić, jak dużo możliwości będziemy w stanie znaleźć.

Redukcja kosztów operacyjnych – nie tylko pod kreską

Redukcja kosztów w firmie jest powszechnie interpretowana jako symptom złej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, co wcale nie musi być prawdą. Strategia kosztowa firmy może Optymalizacja kosztów w firmie nie tylko przynosić niezbędne oszczędności, ale również zapobiegać marnotrawstwu, o które nie trudno w rozrastającym się przedsiębiorstwie. A skoro to już ustaliliśmy, zastanówmy się gdzie w firmie szukać pieniędzy.

#1. Koszty biurowe

Materiały biurowe i eksploatacyjne to cichy „złodziej” w każdym przedsiębiorstwie. Dlatego kiedy przygotowujemy projekt optymalizacji kosztów w firmie, zawsze zaczynamy od analizy wydatków na materiały biurowe. Często okazuje się, że firmy są zaopatrzone na lata w przód, a dział zakupów/pracownik odpowiedzialny za zakupy mimo to nie weryfikuje listy zamawianych produktów.

#2. Usługi telekomunikacyjne (ICT)

Usługi telekomunikacyjne to obszar, w którym redukcja kosztów może przyjąć różne formy – od ograniczenia kart SIM w firmie, aż po zmianę operatora. Uwzględniając politykę dostawców usług telekomunikacyjnych względem nowych klientów często dochodzimy do wniosku, iż taniej będzie zmienić operatora niż pozostać lojalnym klientem dotychczasowego. Podobnie sprawa ma się z Internetem.

#3. Polityka flotowa

Polityka flotowa to temat na oddzielny artykuł (lub całą ich serię). Optymalizacja kosztów w zakresie zarządzania pojazdami służbowymi to szerokie pole, w obrębie którego możemy wygenerować naprawdę dużo oszczędności – od tych związanych z wyborem konkretnej marki i modelu samochodu, przez te wynikające z wyboru sposobu finansowania floty, aż po ewentualne ograniczenie dostępu pracowników do samochodów służbowych po godzinach pracy. (linki do konkretnych artykułów)

#4. Inne

W tej kategorii znajdziemy gros pozostałych kosztów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorca. Będzie to czynsz, koszty ogrzewania czy klimatyzowania budynków, koszty dzierżawy garaży lub miejsc parkingowych pod samochody firmowe, koszty zakupu i utrzymania sprzętów biurowych oraz zaplecza socjalnego. Doskonałym sposobem na optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem sprzętów jest najem długoterminowy, w ramach którego możemy dzisiaj korzystać z urządzeń wielofunkcyjnych, ekspresów do kawy, a nawet samochodów luksusowych.